News

Trophy presentation closes 2016 Rolex Sydney Hobart Yacht Race

Trophy presentation closes 2016 Rolex Sydney Hobart Yacht Race
CYCA Commodore John Markos, Overall Race Winner Jim Delegat, GIACOMO, receiving a Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master 40 and the Tattersall's Cup, Joël Aeschlimann, Rolex Geneva - ROLEX/Daniel Forster

The 2016 Rolex Sydney Hobart Yacht Race came to an end on January 1 at the Grand Chancellor Hotel in Hobart, where the Official Prize Giving took place.

Welcoming guests, including Her Excellency, the Governor of Tasmania, Professor Warner, A.M., and Rolex International Head of Sponsorship, Joël Aeschlimann, Royal Yacht Club of Tasmania Commodore Matthew Johnston acknowledged: 

“The traditional and classical yachts in the fleet, namely Maluka of Kermandie, Freyja and Fidelis, who was famous for her line honours win in 1966.”

“To Brad Kellett, what a great result, to win and break the race record in your 25th consecutive race.”

Before presenting trophies, Her Excellency, the Governor spoke.

“This is my third year being here, and I’m privileged to do so again.”

“Thank you to the organisation, volunteers and staff who make the Rolex Sydney Hobart a success.”

For Yacht Travelling from the Furthest Port to Compete, the Polish Trophy to KLC Bengal 7, (Yoshihiko Murase).

For most meritorious performance as judged by the race committee, the Rani Trophy to NSW Water Police.

First Yacht Out of Sydney Heads, the Jack Rooklyn Memorial Trophy and Replica to Perpetual Loyal (Anthony Bell).

First Yacht Due South of Tasman Island, the F and J Livingstone and Replica to Perpetual Loyal (Anthony Bell).

Third Over the Line, the CYCA Trophy to Scallywag (Seng Huang Lee).

Second Over the Line, the CYCA Trophy to Giacomo (Jim Delegat).

Line Honours and race record for the J.H Illingworth Trophy and Replica to Perpetual Loyal (Anthony Bell).

Rolex Yacht Master II Timepiece to Perpetual Loyal (Anthony Bell).

Commodore Matthew Johnston presented the following trophies:

Third PHS Division 2 for the CYCA Trophy, Moody Buoys (Trevor Richardson).

Second PHS Division 2 for the CYCA Trophy, Quetzalcoatl (Antony Bruce, James Lee Warner & Anto Sweetapple).

First PHS Division 2 for the CYCA Trophy, Imalizard (Bruce Watson).

Third PHS Division 1 for the CYCA Trophy, Duende (Damien Parkes).

Second PHS Division 1 for the CYCA Trophy, Simplesail Mahligai (Murray Owen and Jenny Kings).

First PHS Division 1 for the RANSA Trophy and CYCA Trophy, Helsal 3 (Paul Mara).

First Female Skipper – the Jane Tate Memorial Trophy to Dekadence (Stephanie Kerin).

First Boat under 9.5m LOA across the Finish line – the Plum Crazy Trophy           to Maluka of Kermandie (Sean Langman).

First Tasmanian boat on IRC – the TasPorts Trophy to Maluka of Kermandie (Sean Langman).

Tracy Matthews, Director of TasPorts – The Tasmanian Ports Corporation, presented the following trophies:

Third ORCi Division 4, the CYCA Trophy goes to Sticky (Richard Harris).

Second ORCi Division 4, the CYCA Trophy to Love & War (Simon Kurts).

First ORCi Division 4, the TasPorts Trophy to Komatsu Azzurro (Shane Kearns).

Third ORCi Division 3 for the CYCA Trophy, Patrice Six (Shaun Lane).

Second ORCi Division 3 for the CYCA Trophy, Black Sheep (Derek & Martin Sheppard).

First ORCi Division 3 for the TasPorts Trophy Bravo (Robert Robertson).

Third ORCi Division 2 for the CYCA Trophy, Elena Nova (Craig Neil).

Second ORCi Division 2 for the CYCA Trophy, Chutzpah (Bruce Taylor).

First ORCi Division 2 for the TasPorts Trophy, Terra Firma (Nicholas Bartels).

Third ORCi Division 1 for the CYCA Trophy, Ichi Ban (Matt Allen).

Second ORCi Division 1 for the CYCA Trophy, Balance (Paul Clitheroe).

First ORCi Division 1 for the Charleston Trophy, UBOX (Wang Bin).

First ORCi Division 1 Navigator for the Barry Valance Trophy, UBOX (Fabien Delahaye).

The Honourable Will Hodgman MHA, Premier of Tasmania, is very hands-on with the Rolex Sydney Hobart Yacht Race and its competitors, and said:

“Thank you to everyone for being here, you’ve joined the record number of people to visit our island, for one of the toughest and greatest ocean races in the world.

“We are honoured and privileged to host the finish of the Rolex Sydney Hobart Yacht Race, the world’s classic blue water ocean races.”

The Premier presented the following trophies:

Third IRC Division 4 for the CYCA Trophy, Love & War (Simon Kurts).

Second IRC Division 4 for the CYCA Trophy, Komatsu Azzurro (Shane Kearns).

First IRC Division 4 for the Sir Arthur Warner Trophy and Replica, Maluka of Kermandie (Sean Langman), which also receives the CYCA Trophy.

Third IRC Division 3 for the CYCA Trophy, Ariel (Ron Forster & Phil Damp).

Second IRC Division 3 for the CYCA Trophy, Black Sheep (Derek & Martin Sheppard).

First IRC Division 3 for the CYCA Trophy, Bravo (Robert Robertson), which also won the RORC Trophy and Replica.

A 40 Year Medallion went to Michael Spies, who was represented by Robert ‘Biddy’ Badenach.

25 Year Medallions were awarded to Michael Bellingham, Adrienne Cahalan, Bruce Clark, Andrew Taylor, Bradshaw Kellett and Peter Sheldrick.

The City of Hobart Trophy & Plaque for Navigator of 1st Tasmanian Yacht on Corrected Time to Maluka of Kermandie (Shaun McKnight).

Alderman Sue Hickey, Lord Mayor of Hobart, awarded the following trophies:

Third IRC Division 2 for the CYCA Trophy to Aikin-Hames Sharley (Caillin Howard & David Oliver).

Second IRC Division 2 for the CYCA Trophy, Chutzpah (Bruce Taylor).

First IRC Division 2 for the Peter Allsop Memorial Trophy and Replica to Springday Pazazz (Rob Drury) which also receives the CYCA Trophy.

Third IRC Division 1 for the CYCA Trophy, Celestial (Sam Haynes)

Second IRC Division 1 for the CYCA Trophy, Ichi Ban (Matt Allen).

First IRC Division 1 for the George Barton Trophy and Replica, Balance (Paul Clitheroe) which also receives the CYCA Trophy.

John Markos, CYCA Commodore said: “I want to celebrate the race in numbers. There have been many records broken, new ones set and milestones made.

“I remember my first race, and let me tell you, (the excitement) doesn’t diminish with time.

“I saw the quote from Tom Slingsby who often gets asked if he has done a Sydney to Hobart, as if his other achievements don’t mean anything,” he said of the America’s Cup winning gold medallist.

Third IRC Division 0 for the CYCA Trophy, UBOX (Wang Bin).

Second IRC Division 0 for the CYCA Trophy, Perpetual Loyal (Anthony Bell).

First IRC Division 0 for the Rushcutter Trophy and Replica, Giacomo (Jim Delegat) which also receives the CYCA Trophy.

Third Corinthian Division for the CYCA Trophy, Komatsu Azzurro (Shane Kearns).

Second Corinthian Division for the CYCA Trophy, Love & War (Simon Kurts).

First Corinthian Division for the York Family Trophy, Cromarty Magellan (Richard Grant), which also receives the CYCA Trophy.

Outstanding Contribution to the Rolex Sydney Hobart Yacht Race went to Mick Hocking.

First Yacht under 18.5m LOA across the finish line for the Apollo Trophy goes to Ichi Ban (Matt Allen)

First Small Boat across the line for the Battery Point Trophy goes to Aikin-Hames Sharley (Caillin Howard & David Oliver).

Third IRC OVERALL for the RYCT Trophy and Replica, UBOX (Wang Bin) which also receives the Storm Bay Cup and Replica.

Second IRC OVERALL for the City of Hobart Trophy and Replica, Perpetual Loyal (Anthony Bell) which also receives the Bass Strait Cup and Replica, the Solo Trophy and Replica and the CYCA Trophy.

Designer of Winning Yacht for the Alan Payne Memorial Trophy and Replica, Juan Kouyoumdjian.

Navigator of Winning Yacht for the Bill Owen Memorial Trophy and Replica, Francesco Mongelli.

First IRC OVERALL for the CYCA Trophy, Giacomo (Jim Delegat) which also receives the RORC Plaque and Replica, the Government of Tasmania Trophy and Rep.

Jim Delegat was then presented with the Tattersall’s Cup and Replica. Rolex International Head of Sponsorship, Joël Aeschlimann, presented Giacomo’s owner with the Rolex Yacht Master Timepiece

“This has been an incredible regatta. I want to acknowledge Rolex, the sponsor of this race. I feel truly honoured to lift the Tattersall’s Cup and to accept the Rolex watch; an incredible time piece. I can assure you Joël, it will be passed down to many generational members of my family.

“It has been more than anything we could have hoped for.

“You have made us feel welcome, and we have made lots of new friends.”

The Cruising Yacht Club of Australia congratulates all winners and each and every competitor in the 2016 Rolex Sydney Hobart Yacht Race. We look forward to seeing you on the start line in 2017.

By RSHYR media