The 2021 Rolex Sydney Hobart Yacht Race delivered enthralling action and incredible feats right across the fleet.
The winners, placegetters and milestone achievers were celebrated at the prizegiving ceremonies on 31 December 2021 and 1 January 2022.
88 yachts were on the start lines on Sydney Harbour on Boxing Day, with 50 making it to the finish line in Hobart as tough conditions on the first two days of racing led to a raft of retirements.
The endeavour of all who started this great 628 nautical mile challenge was admired worldwide.
"This has been a good, traditional, tough, Rolex Sydney Hobart Yacht Race," said Noel Cornish AM, Commodore of the Cruising Yacht Club of Australia.
"From having to battle the difficult weather and seas of the opening two days, to having to tactically navigate the light winds and weather transitions on the Tasmanian coast and the Derwent River, this year's finishers have triumphed over these adverse conditions and are truly deserving of their place in this race's history."
The full list of award recipients is below.
VIEW PHOTOS FROM THE OFFICIAL PRIZEGIVING
WATCH THE OFFICIAL PRIZEGIVING
Ichi Ban
- 1st IRC overall:
- Tattersall Cup
- CYCA Trophy
- RORC Plaque
- Government of Tasmania Trophy
- Rolex Yacht Master timepiece - 1st IRC Division 0:
- Rushcutter Trophy
- CYCA Trophy - 1st yacht under 18.5m LOA across the finish line - Apollo Trophy
- 2nd ORCi Division 1 - CYCA Trophy
- Navigator of the winning yacht (Bill Owen Memorial Trophy) - Will Oxley
- Designer of the winning yacht (Alan Payne Memorial Trophy) - Botin
Celestial
- 2nd IRC overall:
- City of Hobart Trophy
- Bass Strait Cup
- Solo Trophy
- CYCA Trophy - 1st IRC Division 1:
- George Barton Trophy
- CYCA Trophy - 1st ORCi Division - Charleston Trophy
Love & War
- 3rd IRC overall:
- RYCT Trophy
- Storm Bay Cup - 1st IRC Division 4:
- Sir Arthur Warner Trophy
- CYCA Trophy - 1st ORCi Division 3 - TasPorts Trophy
Black Jack
- Line Honours
- John H Illingworth Challenge Cup
- Rolex Yacht Master timepiece
- Cannon - 1st yacht due south of Tasman - F&J Livingstone Trophy
- 3rd IRC Division 0 - CYCA Trophy
LawConnect
- 2nd over the line - CYCA Trophy
SHK Scallywag 100
- 1st yacht out of Sydney Heads:
- Jack Rooklyn Memorial Trophy
- Cannon - 3rd over the line - CYCA Trophy
Chutzpah
- 1st IRC Division 2:
- Peter Allsop Memorial Trophy
- CYCA Trophy
Highly Sprung
- 1st IRC Division 3
- RORC Trophy
- CYCA Trophy - 1st ORCi Division 2
- TasPorts Trophy
White Bay 6 Azzurro
- 1st Corinthian IRC:
- Graeme Frizzle Freeman Memorial Trophy
- CYCA Trophy - 2nd ORCi Division 3 - CYCA Trophy
- 2nd IRC Division 4 - CYCA Trophy
Solera
- 1st PHS:
- RANSA Trophy
- CYCA Trophy - 1st Corinthian PHS:
- York Family Trophy
- CYCA Trophy
Whisper
- 2nd IRC Division 0 - CYCA Trophy
- 3rd ORCi Division 1 - CYCA Trophy
Midnight Rambler
- 2nd Corinthian IRC - CYCA Trophy
- 3rd IRC Division 4 - CYCA Trophy
- 1st small boat across the line - Battery Point Trophy and half model
- 1st Tasmanian yacht on IRC - TasPorts Trophy
- Navigator of 1st Tasmanian yacht on corrected time (Andrew Davison) - City of Hobart Trophy and plaque
Smuggler
- 2nd IRC Division 1 - CYCA Trophy
Quest
- 3rd IRC Division 1 - CYCA Trophy
Cinquante
- 2nd Corinthian IRC - CYCA Trophy
- 2nd ORCi Division 3 - CYCA Trophy
- 2nd IRC Division 3 - CYCA Trophy
- 2nd Corinthian PHS - CYCA Trophy
Supernova
- 1st female skipper (Jane Tate Memorial Trophy and half model) - Felicity Nelson
Disko Trooper_Contender Sailcloth
- 1st Two-Handed Division IRC:
- Two-Handed Division IRC Trophy
- CYCA Trophy - 1st Two-Handed Division ORCi - CYCA Trophy
- 1st Two-Handed Division PHS - CYCA Trophy
- 2nd Two-Handed Division Line Honours - CYCA Trophy
Crux
- 2nd Two-Handed Division IRC - CYCA Trophy
- 2nd Two-Handed Division ORCi - CYCA Trophy
- 2nd Two-Handed Division PHS - CYCA Trophy
Speedwell
- 3rd Two-Handed Division IRC - CYCA Trophy
Salt Shaker
- 3rd Two-Handed Division ORCi - CYCA Trophy
- 3rd Two-Handed Division Line Honours - CYCA Trophy
Euphoria II
- 3rd Two-Handed Division PHS - CYCA Trophy
Sidewinder
- 1st Two-Handed Division Line Honours - CYCA Trophy
Wings
- 3rd IRC Division 3 - CYCA Trophy
Maritimo
- 2nd IRC Division 2 - CYCA Trophy
- 3rd ORCi Division 2 - CYCA Trophy
Pretty Woman
- 3rd IRC Division 2 - CYCA Trophy
LCE Old School Racing
- 2nd ORCi Division 2 - CYCA Trophy
She's the Culprit
- 2nd PHS - CYCA Trophy
B52
- 3rd PHS - CYCA Trophy
Navy One
- 1st Armed Services yacht on corrected time - Oggin Cup and plaque
Team Australia (White Bay 6 Azzurro, Love & War, Maritimo)
- 1st Southern Cross Cup:
- Southern Cross Cup
- CYCA Trophy
Solveig
- 3rd Corinthian PHS - CYCA Trophy
40th race medallion
- Bruce Taylor
25th race medallion
- Stephen McCullum
- Felicity Nelson
- David Witt
- Andrew Buckland
- Graeme Taylor
- Gordon Maguire
Oskana
- Seamanship Award - Rani Trophy: For standing aside Denali during their Pan-Pan call, despite Oskana having just retired themselves due to damage.
Sam Hughes
- Meritorious Service Award